5. 2. - 20. 5. 2021 | Výtvarná a literární soutěž "Darování krve očima dětí a mládeže"

Začátkem února odstartoval Fan Klub HC Kometa Brno ve spolupráci se statutárním městem Brnem výtvarnou a literární soutěž „Darování krve očima dětí a mládeže“. Záštitu nad soutěží převzala primátorka statutárního města Brna JUDr. Markéta Vaňková.

O soutěži

Cílem soutěže bylo zapojit děti a mládež města Brna do projektu statutárního města Brna Darujme krev pro Brno, získat materiály, které bude možné využít k propagaci dárcovství krve a krevních složek, a samozřejmě i upozornit děti a mládež na možnost darovat nejcennější tekutinu po dovršení 18 let věku.

Zapojené školy

Jednalo se o pilotní ročník soutěže, proto byli letos osloveni studenti a žáci čtyř pouze vybraných brněnských škol, a to: OA, SOŠK a VOŠ Brno, SZŠ a VOŠZ Brno, ZŠ a MŠ Brno, Horníkova, a ZŠ Brno, Bosonožská.

Soutěžní témata

Úkolem dětí bylo grafickou nebo písemnou formou vyjádřit vlastní pocity, myšlenky či pohledy na téma krve jakožto nejdůležitější tekutiny v životě člověka, její potřeby a nezbytnosti i problematika dárcovství a vzájemné lidské pomoci. Hlavní ideou naší soutěže bylo pěstovat a upevňovat u dětí a mladých lidí nejen přijetí odpovědnosti za vlastní zdraví, ale i přijetí odpovědnosti za pomoc druhým lidem, kteří v daný moment tuto pomoc potřebují.

Soutěžní kategorie

Soutěžilo se ve dvou hlavních kategoriích, přičemž obě kategorie měly ještě své podkategorie:

Kategorie A. Literární obor

  1. Základní škola 5.-9. třída
  2. Střední škola 1.-3. ročník
  3. Střední odborná škola 1.-3. ročník

Kategorie B. Výtvarný obor

  1. Základní škola 3.-4. třída
  2. Základní škola 5.-9. třída
  3. Střední škola 1.-3. ročník
  4. Střední odborná škola 1.-3. ročník

Průběh soutěže

Soutěž Darování krve očima dětí a mládeže byla tříkolová. Byla zahájena 5. února a zakončena byla 20. května, kdy bylo vyhodnoceno 3. soutěžní kolo (finále) a vyhlášeny vítězné práce.
Ceny vítězům byly předány 1. náměstkem primátorky Petrem Hladíkem v úterý 1. června během vernisáže výstavy Krev pro Brno v brněnském Urban centru na Staré radnici.

Ceny pro vítěze

A o co se soutěžilo? Ceny pro vítěze v jednotlivých kategoriích rozhodně nebyly nezajímavé. Na vítěze čekaly skleněné kuličky speciální edice Darujme krev pro Brno, druhé místo bylo odměněno deskovou hrou Brno šalinou, „medailisty“ na třetím místě pak čekaly sportovní plakáty ambasadorů kampaně Lucie Šafářové a Adama Ondry s jejich vlastnoručními podpisy.

Dalšími cenami pak přispěli partneři soutěže. Na výherce ve všech kategoriích tak čekaly třeba volné jízdy na bobové dráze, dárkové poukazy na vytištěný grafický projev či poukazy na zmrzlinu pro celou třídu. Nechyběly samozřejmě ani propagační předměty kampaně Darujme krev pro Brno.

Výstava soutěžních prací

Všechny soutěžní práce si můžete až do 11. června prohlédnout na výstavě Krev pro Brno, kde jsou vystavena nejen díla vítězná, ale i všechna soutěžní díla, která postoupila do 2. kola. V rámci této výstavy je také vyhlášena soutěž o Cenu veřejnosti, která ze všech prezentovaných soutěžních prací určí absolutního vítěze celé soutěže. Svým hlasem jste se do této soutěže mohli zapojit i vy.

Další prezentace soutěžních prací

Vítězné soutěžní práce jsou zveřejněny na webových stránkách soutěže, na webových stránkách pořadatele (www.fanklub-kometa.cz), na webových stránkách projektu „Darujme krev pro Brno“ (darujmekrev.brno.cz), na webových stránkách projektu „Daruj krev“ (www.daruj-krev.cz), komunikačních kanálech (Facebook, Twitter apod.) a dalších tištěných materiálech s tímto projektem spojených.

Kategorie B. Výtvarný obor:

Spolupořadatel soutěže:
Partneři soutěže: