O PROJEKTU

DARUJME KREV PRO BRNO je brněnskou kampaní zaměřenou na podporu bezpříspěvkového dárcovství krve a krevních složek a náboru dobrovolníků do registru dárců kostní dřeně v Brně, která se začala realizovat v letošním roce a pokračovat bude i v letech následujících.

Aktivity kampaně pro letošní rok byly sestaveny tak, aby termínem svého konání připomínaly důležité či významné dny spojené se jménem dr. Jana Janského. Počátek kampaně byl proto plánován na začátek dubna, kdy jsme si připomněli 147. výročí narození objevitele čtyř základních krevních skupin, dr. Jana Janského (3. 4. 1873). Následovat měly další zajímavé akce pro veřejnost všech věkových skupin.

Pandemická situace a vyhlášený nouzový stav vlivem šíření nákazy COVID-19, který počátkem března zasáhl do života nás všech, však změnil i průběh naší kampaně Darujme krev pro Brno. Proto prozatím zmínku o kampani můžete vidět jen v ulicích města, kterými jezdí tramvaj vozící grafiku kampaně a na zastávkách v CLV vitrínách. Současně o ní můžete slyšet například v Rádiu Krokodýl, které vysílá mluvený spot s Adamem Ondrou.

Ovšem nyní, kdy se začíná vše opět vracet do běžných kolejí, oživujeme i kampaň a probouzíme akce pro vás. První z nich nám připomeneme 99. výročí úmrtí dr. Janského. Výroční den úmrtí dr. Janského je dnem zářijovým, proto se na společné setkání s vámi můžeme těšit právě na sklonku letošního léta.

Vzhledem ke skutečnosti, že projektová kampaň "Darujme krev pro Brno" se stále vyvíjí, budou informace o ní a jejích aktivitách průběžně aktualizovány a doplňovány. Sledujte webové stránky!

Ambasadoři

Adam Ondra

Lezec
Brněnský rodák, je považován za jednoho z předních sportovních lezců současné doby. Je čtyřnásobným mistrem světa v lezení (zlato z lezení na obtížnost z let 2014, 2016 a 2019 a zlato z boulderingu z roku 2014) a již přes deset let ovládá žebříčky sportovního lezení. Adam, kterého k lezení přivedli rodiče již ve třech letech, se vedle závodního lezení věnuje také sportovnímu lezení ve skalách. Na podzim 2016 Adam uskutečnil úspěšný volný přelez Dawn Wall z kategorie bigwallového lezení ve velmi krátkém čase 8 dní. O rok později posunul hranice sportovního lezení, když přelezl nejtěžší cestu světa Silence (vlastní projekt), a zavedl tak nový stupeň obtížnosti 9c. Vedle toho zvládl Adam i studium na vysoké škole, kde úspěšně ukončil bakalářské studium ekonomiky a managementu. Na konci roku 2019 se Adam v Toulouse nominoval na Olympijské hry v Tokiu (kde se lezení představí vůbec poprvé v historii) a v současnosti se na ně velice intenzivně připravuje.
„Je lehké být jakožto soustředěný a ambiciózní sportovec příliš zahleděný do sebe a nevnímat svět okolo. Ale dělá to, čemu se věnuju, svět nějak lepší? Možná v určitých ohledech, ale darování krve může učinit téměř každý z nás a někomu tím jasně a hmatatelně pomoci.“

Lucie Šafářová

Tenistka
Bývalá úspěšná česká tenistka, hrající levou rukou. Tenis začala hrát ve třech letech, zpočátku pod vedením svého otce. Jejím nejoblíbenějším povrchem byla antuka. Mateřským tenisovým klubem pak TK Agrofert Prostějov. Na profesionální okruh vstoupila v sezóně 2002. Do ledna 2005 se pohybovala převážně na okruhu ITF, kde vyhrála v roce 2004 první trofej na turnaji v Bergamu. V rámci okruhu ITF získala sedm titulů ve dvouhře a jeden ve čtyřhře. Na okruhu WTA Tour přidala sedm titulů ve dvouhře a devět ve čtyřhře. Českou republiku reprezentovala na Letních olympijských hrách 2008 v Pekingu a zúčastnila se také londýnských Her XXX. olympiády.
V letech 2014 a 2015 získala v rámci WTA Cenu Peachy Kellmeyerové za službu hráčky dalším tenistkám zprostředkovanou členstvím v radě hráček WTA.
V současné době žije v Brně s partnerem Tomášem Plekancem, se kterým vychovávají dceru Leontýnku.
„Jsem ráda, když mohu pomoci dobré věci. Naštěstí jsem zatím nepotřebovala krev, ale nikdy nevíte, co se může stát a kdy se člověk sám může ocitnout v takové situaci.“